Stomatologia Medicall Piotrków Trybunalski

Stomatologia dziecięca

Nasze usługi

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota - Niedziela: Nieczynne

Kontakt

Tel: +48 662 107 803 wew. 4
Mail: stomatologia@medicall.com.pl

Lokalizacja

ul. Narutowicza 62
97-300 Piotrów Trybunalski

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja - stomatologia dziecięca

   Pedodoncja to dziedzina stomatologii, w której nacisk położony jest na profilaktykę i  leczenie próchnicy zębów u dzieci. Głównymi zagadnieniami, którymi zajmuje się stomatologia dziecięca jest ząbkowanie oraz jego zaburzenia, leczenie pierwszych zębów (zębów mlecznych), leczenie stałych zębów niedojrzałych, diagnostyka wad zgryzu i chorób błony śluzowej oraz zabiegi profilaktyczne takie jak lakowanie zębów (zabezpieczanie bruzd zębów lakiem szczelinowym), lakierowanie zębów preparatami z zawartością fluoru oraz impregnacje zębów przed próchnicą u dzieci niewspółpracujących z tzw. próchnicą butelkową.

   Niezwykle ważne jest, aby przed pierwszą wizytą dziecka w gabinecie stomatologicznym, odbyć z nim tzw.  wizytę adaptacyjną. Jest ona możliwa do przeprowadzenia już w pierwszym roku życia dziecka. Na takiej wizycie, wspólnie z rodzicami, malec ogląda całe wyposażenie gabinetu, o którym opowiada mu dentysta bądź higienistka stomatologiczna. Szczegółowo, językiem dziecka zostaje omówione przeznaczenie poszczególnych urządzeń. Personel medyczny dobiera formę wizyty do wieku rozwojowego dziecka. Następny krok to sprawdzenie stanu zdrowia jamy ustnej i w razie potrzeby fluoryzacja zębów. Na koniec krótkie poinstruowanie rodziców i dzieci o tym, jak należy dbać o higienę jamy ustnej i jakie środki będą odpowiednie dla pociechy do stosowania w  warunkach domowych.

Jak przygotować się przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty ?

   Przed odbyciem wizyty adaptacyjnej należy pamiętać, że nie należy przerzucać  własnego strachu na dziecko. Nie mówmy że „nie będzie boleć, że taty nie bolało”, ponieważ wtedy malec zapamięta tylko słowo „ból”. Nie wspominajmy również przy dziecku o krwi czy zastrzyku, nie używajmy też stwierdzeń „wszystko będzie dobrze”, „nie ma się czego bać”. Warto kupić malcowi zestaw „małego dentysty”, dzięki któremu pozna on czynności wykonywane w  gabinecie i staną się one dla niego formą zabawy. Można także organizować w domu regularne zawody w myciu zębów, co zachęci najmłodszych do profilaktyki domowej. Po takiej wizycie  dobrze jest nagrodzić dziecko, co sprawi że będzie kojarzyło siedzenie na fotelu z czymś przyjemnym.

Rekomendujemy odbywanie wizyt adaptacyjnych od najmłodszych lat swojej pociechy, ponieważ przygotuje to malucha w późniejszym czasie do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym bez uczucia lęku. Starania personelu medycznego podczas takich wizyt mają na celu nie tylko pozbycie się strachu, ale głównie utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zaufaj naszym specjalistom i umów się na wizytę