Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 20:00
Sobota - Niedziela: Nieczynne
Tel: +48 662 107 803 wew. 4
Mail: stomatologia@medicall.com.pl
ul. Narutowicza 62
97-300 Piotrów Trybunalski
Jest to zabieg, podczas którego podawana jest mieszanina dwóch gazów (tlenu i azotu), tworzących podtlenek azotu, potocznie nazywanego gazem rozweselającym. Podając go w odpowiednich ilościach uzyskuje się efekt odprężenia, zniesienia niepokoju i strachu. Gaz rozweselający ma za zadanie uspokoić, rozluźnić pacjenta, jednocześnie pozostawiając go w pełnym kontakcie logiczno-słownym z lekarzem dentystą. Sedacja najczęściej stosowana jest w stomatologii dziecięcej. Wskazania do zabiegu z użyciem gazu rozweselającego to utrwalona dentofobia, silny strach przed wizytą u dzieci i dorosłych, nadpobudliwość nerwowa, znaczny odruch wymiotny.
Na wizycie konsultacyjnej lekarz dentysta zbada dziecko, dobierze odpowiedni rozmiar maseczki, aby dziecko mogło ćwiczyć oddychanie przez nos w maseczce pod czujnym okiem rodzica w warunkach domowych. Maski do sedacji mają różne zapachy (najczęściej owocowe), aby jeszcze bardziej umilić dziecku wizytę w gabinecie stomatologicznym. Natomiast sam gaz jest bezwonny. Wyćwiczenie prawidłowego nawyku oddychania przez nos ułatwia w późniejszym etapie wprowadzenie dziecka w stan uspokojenia. Efekt odprężenia następuje już po kilku minutach po podaniu mieszaniny. Gaz rozweselający aplikowany jest przez cały czas trwania zabiegu.
Przeciwwskazaniami do stosowania gazu rozweselającego u dzieci są nieliczne i obejmują m. in. infekcje górnych dróg oddechowych oraz choroby płuc.
Stosowanie gazu przy każdej wizycie danego pacjenta może zmienić jego podejście do leczenia stomatologicznego i w późniejszych etapach może okazać się, że podawanie mieszaniny nie będzie konieczne.